Old web-site


2018 News

NSW Schools Champs Final

 schoolsNSW Schools Championships, 1-2 September:  

On SaturdayGaringal hosted the two-race Sprint champs at Hills Grammar and Cherrybrook HS, with many hands on deck to ensure a smooth day. The majority of competitors are not regular orienteers, so ensuring they had an enjoyable day was paramount.

Times from the two sprints were added to decide the placings.

GO winners were: Nicola McConaghy W9A ; Ben McConaghy M10A ; Tim McConaghy M12A ; Iida Lehtonen W14A and Ellen Currie W16A.     GO also recorded three seconds and a third.

Sunday was the Middle Distance schools champs, hosted by WHO at Wianamatta.

GO winners were: Ben McConaghy M10A ; Tim McConaghy M12A and Iida Lehtonen W14A.     GO also recorded four seconds and two thirds.

Big thanks to our GO Organisers and Course Setters  as well as the ever present SportIdent Team.

 

Australian Champs 2018

 AUSSAAustralian Championships 2018:  

Garingal won five events at the Australian Champs in South Australia  and achieved 10 second placings and 6 thirds. 

We had 26 members competing in the Australian Middle (M), Relay (R), Sprint (S) and Long (L) champs and the South Australian Middle (SAM) champs over two weekends.

 The following people earned podium places in the main championship events:

  Ross Barr (M70): 2nd M, 1st R  ;  Duncan Currie (M20E): 3rd R  ;  Michael Hanratty (MOpenB): 3rd SAM  ;  Robert Herkes (M21AS): 2nd S, 2nd SAM  ;  Barbara Hill (W50): 2nd S, 1st L  ;  Tony Hill (M45): 3rd R, 3rd SAM  ;  Barbara Junghans (W65AS): 2nd M   ;  Ron Junghans (M75): 2nd M, 2nd SAM  ;  Iida Lehtonen (W14): 1st M, 1st R, 3rd S  ;  Angus Leung (M20A): 3rd S   ;  Wendy McConaghy (WOpenB): 1st S  ;  Jim Merchant (M70): 2nd R  ;  Dennis Sparling (M65AS): 2nd R  ;  Toby Wilson (M21E): 2nd R       

Midweek was the Australian Schools Champs.   Garingal were represented by Duncan Currie (Senior Boys), Ellen Currie (Senior Girls), Iida Lehtonen (Junior Girls) and Angus Leung who competed in the Senior Boys Reserve races.

Duncan Currie 2nd S, 10th L, absent ill for Relays ;  Ellen Currie 20th S, 13th L, 6th R  ;  Iida Lehtonen 19th S, 3rd L, 5th R ;  Angus Leung 5th S, 7th L, 10th R

Congratulations to everyone. 

MetrO League 2018 Final

 MetroLansdowne, 26 August:  

The Molochs took out Division 4 after beating a depleted Monitors team 31-24 in an all-GO final at Boggabilla Park on Sunday.

The Monitors won the first round encounter back in March by a point but the Molochs turned the tables in the absence of the Jacobsons who are enjoying a well-earned break from all things O.

Robert Herkes was crowned individual champion in Division 4 with 57 points from the 6 events while in Division 3, John Bulman (Right in the Picture) won the individual medal with 59 points from the 7 events.

Final placing for Garingal teams were:
  Div 1: Goannas 2nd

  Div 2: Frill Necks 3rd, Dragons 4th

  Div 3: Legless 4th, Skinks 5th

  Div 4: Molochs 1st, Monitors 2nd

  Div 5: Blue Tongues 3rd, Geckos 6th

All the results are on the ML web page:  https://onsw.asn.au/index.php/events/metro-league

A big thanks to Jim Forbes and Jamie Kennedy who sorted out our teams for the series.  And thanks to Uringa for a well run Final event.     AND - Huge Congratulations to the people who'll move up to run in a higher division next year -  Well Earned !

 

and in other sports

 Hockey tooGO for Hockey medals:  

Garingal members were among the awards at Macquarie Uni Hockey Club's annual presentation night on Saturday.

Lisa Grant (R) won the 3rd grade women's players player, Claire Winnick (recently of GO but now a member of CC having moved north) took out the 2nd grade women's players player, and Ian Jessup was awarded a 600-game milestone medal.  

 

NSW Sprint champs wrap up

Kensington, 29 July:    NSW Sprint

Garingal hosted the NSW Sprint Champs on a surprisingly warm winter's day at UNSW on Sunday - and came away with 5 wins, 10 seconds and 10 thirds.

Our State champions for 2018 are: Aniko Fozo-Kertesz (W35A), Jim Merchant (M70A dead heat), Duncan Currie (M20A), Lloyd Gledhill (M80A) and Robert Herkes (M21AS).

A big thanks to setter Jamie Kennedy, controller Carol Jacobson and organiser Graham Field who had to contend with last-minute Out-Of-Bounds additions on an ever-changing campus. Also, big thanks to the many helpers who ensured a smoothly run event and a quick pack-up.

 

St Ives Athletes Foot

Membership